Potrubní rozvody

Potrubní rozvod spojuje sací jednotku s koncovými zásuvkami. Rozvody jsou ukládány především do podlah, částečně i do stěn objektu. Pro projekci potrubí je třeba brát v úvahu trasy ostatních rozvodů, jako jsou rozvody elektřiny, vody, odpadů. Velmi důležité jsou rozvody podlahového vytápění, právě ony se nejčastěji střetávají s rozvody centrálního vysavače v podlaze.

Schéma domu s centrálním vysavačem

Všechny části potrubního systému jsou vyrobeny z kvalitního tvrzeného plastu s vnitřním antistatickým povrchem o průměru 50 mm. Vzhledem k tomu, že centrální vysavače ALDES AXPIR nepotřebují ke spuštění elektrický kabel, a tudíž není třeba podél potrubí vést elektrické rozvody, je instalace potrubí a zásuvek mnohem jednodušší. Koncové zásuvky nepotřebují elektrický kontakt, proto mohou být pouze jednodílné a k jejich instalaci není třeba spodní montážní desky.

Při rozhodování o umístění koncových zásuvek vysavače je nutno brát v úvahu délku sací hadice – 7,5 nebo 9 m, ale také konečnou podobu interiéru. Zásuvky by měly být umístěny tak, aby hadice svým dosahem pokryla co největší prostor. Není přitom třeba, aby zásuvky byly v každé místnosti. Ideální umístění zásuvky je ve středu obývaného prostoru, vhodným místem je například chodba nebo hala. Pochopitelně s ohledem na dispozice celého interiéru. V ideálním případě postačí dvě zásuvky na dvě patra rodinného domu.