Centrální vysavače se značným způsobem liší od běžných vysavačů. Při jejich použití odpadá nepříjemný zvuk, není třeba vláčet za sebou přístroj na elektrické šňůře. Největší a hlavní výhoda centrálního vysavače spočívá v tom, že z místnosti zmizí i ty nejmenší částečky prachu. I ten nejdokonalejší filtrační systém používaný u běžných vysavačů nezabrání vyfukování vzduchu zpět do místnosti, což způsobuje víření prachu v obytných prostorách. Velkou výhodou centrálních vysavačů je také vysoký sací výkon. Pozor na zavádějící údaje - u klasických vysavačů je jako výkon velmi často uváděn elektrický příkon!

Princip činnosti centrálního vysavače obecně spočívá v oddělení sací jednotky umístěné v nebytové části domu, například v garáži, sklepě, či jiné technické místnosti. Od ní pak vedou potrubní rozvody, které ústí do několika vysavačových zásuvek vhodně umístěných po celém domě, či bytě.

Do zásuvek se před vysáváním jednoduše zasune sací hadice o délce 7,5 nebo 9 metrů. Veškeré nasávané nečistoty z místnosti jsou potrubím odváděny  do centrální jednotky, přefiltrovaný vzduch je následně odveden potrubím zcela mimo dům – v místnostech se tak nevíří prach.

Systém ALDES AXPIR se nespouští pomocí elektrického kontaktu, odpadají také veškeré potíže spojené s vedením kabelů. Při zachování plného komfortu spouštění je hadice vysavače ALDES velmi lehká a odolná, není v ní totiž žádné elektrické vedení.

ALDES – bezkabelové vysávání

ALDES jako první použil u centrálních vysavačů bezkabelový způsob spouštění. U první generace spouští motory tlakový ráz v  sacím potrubí, současná generace se spouští infrazvukem, který obsluha vyvolá pouhým zatřepáním vysavačové hadice. To odstraňuje nedostatky systémů ovládaných pomocí klasického ovládacího vodiče.

Centrální vysavač